Kurkumu využívá potravinářský průmysl především jako žluté barvivo, ale to není vše, k čemu je možné použít tuto exotickou rostlinu. Má širokospektrální účinky, jestliže ji konzumujeme v rozumném množství.
Nedostatek HCl v žaludku
Více než polovina populace v pokročilém věku vzdoruje problémům, které souvisí s klesající tvorbou kyseliny solné v žaludku, potřebné pro trávení zejména proteinových složek potravy. Již staří Egypťané si byli dobře vědomi, že dokud se tato velmi potřebná kyselina v žaludku tvoří, máme potřebný základ pro dobré zdraví.
Velmi dobrým pomocníkem pro udržení vitality a pro podporu trávení je červená řepa, tolik opomíjená a nedoceněná zelenina. Obsahuje totiž Betain HCl, který citliví lidé dokážou zaznamenat i čichem a chuťovým vjemem. Další prospěšnou rostlinou v tomto směru je zázvor a kurkuma. Obě rostliny jsou ceněny pro kořen, jsou také botanicky příbuzné a s kurkumou se můžeme setkat v kari koření, anebo ji lze přidávat jako koření samostatně, nejlépe do polévek a omáček.
Co obsahuje kurkuma
Především významnou látku s názvem kurkumin. Je to antioxidant, který má příznivé účinky na regeneraci jater, a v některých studiích se uvádí, že snižuje tvorbu metastáz u rakovinových nádorů. Kurkuma má v Ájurvédě i Tradiční čínské medicíně přívlastek „zahřívající koření“, podporující prokrvení trávicích orgánů, zejména žaludku, a tím pádem i tvorbu kyseliny solné a ochranného hlenu žaludeční sliznice. Obě východní filosofie ji používají jako léčebný i preventivní prostředek k celkovému posílení organismu, který působí na všech úrovních, tzv. synergicky. Proto je také tato bylina velmi uznávaná a vyzdvihovaná, podobně jako ženšen.
Kromě kurkuminu v ní najdete i minerální prvky, vitamíny skupiny B, esenciální oleje a alkaloidy. Z výživového hlediska převažují ze tří čtvrtin sacharidy a téměř z jedné desetiny proteiny.