Zvykli jsme si příliš na komfortní život. Střecha nad hlavou, teplíčko, které sálá z našich vyhřátých bytečků, teplá voda po otočení kohoutku nebo zvednutí páčky. To všechno nás nejen pěkně hýčká ve své náruči, ale zároveň rozmazluje. Průšvih zaznamenáme, pokud budeme chvíli mimo tuto realitu, bohužel stačí chvíli někde postávat při sychravém, větrném nebo mrazivém počasí. Imunitní systém dostane pěkně ránu, která se projeví pak nachlazením. Měli bychom myslet na to, že je nutné se na takové období trochu připravit a to pravidelným otužováním. Nejlépe začít pozvolna třeba doma ve sprše. Vše začíná kouzlem studené vody.
Začátek není vůbec snadný
Metoda otužování je v podstatě velmi jednoduchá. Jde především o to, tělu poskytnout a to na krátkou dobu působení, něco jiného, než je jen rozmazlování. Neoptimální podmínky můžeme vyzkoušet pomalu a postupně v domácím prostředí a nemusíme se hned vrhat do studených vod. Sprcha bude naprosto ideální, ale ani zde není třeba se unáhlit. Nejlépe je začít s vlažnou vodou, která postupně přejde do studené. A hlavně vždy se čas bude pomalu prodlužovat. Až vydržíme 2 minuty pod studeným proudem, jsme připraveni na další prvky otužování. Sprcha je lepší, než vana, jelikož při ní se pohybujeme, kdežto ve vaně pouze sedíme a tím ale spíš prochládáme.
Otužování prospívá tělu
Ačkoliv se to nezdá, tak právě takové postupné cvičení otužování vede ke snížení rizika nachlazení a také skvěle bojuje proti alergiím. Pomáhá proti bolestem kloubů a kostí, takže mohou postupně ustupovat i bolesti zad. Navíc pomáhá s psychikou. Aby ne, vždyť po každém dalším kroku jsme šťastní, že jsme to zvládli a jsme zase o kousek dál. Pak skutečně platí, že když vydržíme, tak nás tato nepohoda bude dělat krok za krok nejen zdravější, ale také psychicky odolnější a silnější. Samozřejmě, když k tomu přidáme správně sestavený jídelníček, pitný režim a pohyb na čerstvém vzduchu, tak tělu naservírujeme další zdraví prospěšné věci, které se nám zúročí.