Epilepsii u psů potkáváme poměrně často, jedná se totiž o jedno z nejběžnějších chronických onemocnění u psů. První zmínky pochází již z 19. století a stoupá počet psů, kteří tímto onemocněním trpí. Proč se u psů epilepsie objevuje? A jaké jsou její příznaky? Epilepsie je zákeřná nemoc, která se bohužel nedá léčit, ale záchvatům se dá někdy dobře předcházet eliminací rušivých podnětů.
Příznaky epilepsie
Epilepsie u psů je stejně jako u lidí onemocnění projevující se opakovanými záchvaty. Ty se projevují křečemi, které postihují celé tělo nebo jen část. Projevy může doprovázet bázlivost, zuřivost, chození v kruhu, zvracení, salivace, močení či kálení a ztráta vědomí. Epilepsie se může objevit sama bez příčiny, nebo ji může vyvolat náhlý zvuk, rychlý pohyb, blikající světlo. Záchvatovité onemocnění se může objevit kdykoli během života psa, bez zjevné příčiny, nebo třeba po prodělaném traumatu, zánětu, infekci a tak dále. Příčin může být hodně, včetně genetiky. Epilepsie je totiž dědičná a lze jí předcházet především testování psů před výběrem psa do chovu.
Co s epilepsií?
Epilepsie je bohužel nemoc, na kterou neexistuje účinná léčba, pouze se tlumí projevy za pomocí léků. Pes musí být pravidelně pod dohledem veterinárního lékaře, který psovi nastaví medikaci a bude jej nadále sledovat. Pokud se u vašeho psa objeví epileptické záchvaty, či na ně máte podezření, obraťte se na vašeho veterináře s žádostí o vyšetření psa. Sdělte mu své podezření a řekněte mu, jak záchvat probíhal. Pokud se budou záchvaty opakovat, pak hlavně sledujte, co záchvatům předchází. Je totiž důležité vysledovat, po čem záchvat přijde a co mu předchází, abyste tomu mohli předcházet efektivně. Zkuste si vzpomenout, zda pes před prvním záchvatem nezažil nějaké trauma. Častým spouštěčem jsou třeba ohňostroje a jiné hlasité rány, které psa vyděsí, ztráta páníčka, nehoda a podobně.