Je zima, a to pro mnohé z nás znamená jediné – je čas na teplé sprchy, horké nápoje, zateplená obuv, minimálně tři vrstvy oblečení a samozřejmě doplňky jako jsou čepice, šály a rukavice. Ani milimetr naší pokožky se nesmí dostat do kontaktu se zimou, jinak jsme nepříčetní.
Možná, ač to zní poněkud neuvěřitelně, je naše každoroční posedlost teplem a skrýšemi před chladným počasím, pro nás ve skutečnosti tou největší zhoubou. Nemáte někdy pocit, že jsme natolik zhýčkaní, že stačí jeden hluboký nádech mrazivého vzduchu a onemocníme? Všude kolem nás se objevují laviny chřipek, rýmy a dusivé kašle. A tím více se obalujeme teplem. Co když na to jdeme úplně špatně?
Zeptáte-li se vašich prarodičů nebo někoho z jejich generace, možná se dozvíte, že v dřívějších dobách byl více než přehnané zateplování přítelem člověka chlad. Chlad jakožto prevence, otužování jako bojovník proti nemocem, studená voda na obličej i tělo jako aktivátor našeho mozku a dobré nálady.
Jakým formám setkání s chladem bychom se vzhledem k našemu zdraví neměli vyhýbat?
· Studené sprchy – především po ránu
· Studená voda na obličej – také ideálně ráno po probuzení
· Ledové koupele
· Postupné otužování – sundávání jednotlivých vrstev oblečení
A proč bychom to měli dělat?
· Chlad a studená voda má pozitivní vliv na naši mysl – umí správně nastartovat náš mozek, probudit ho k činnosti (namísto ranní kávy ihned po tom, co vstanete z postele – je mnohem zdravější) a přivodí nám dobrou náladu po celý den.
· Chlad a studená voda nám může aktivovat buňky v celém těle (i na obličeji), uzavřít póry a jsme pak méně náchylní na různé viry a onemocnění, především v době chřipkových epidemií.
· Je důležité otužovat se postupně. Není moudré si uprostřed ledna začít po cestě z práce domů sundávat jednotlivé vrstvy oblečení a procházet se venku v tričku nebo košili. Jde o pomalý proces, kdy naše tělo postupně připravíme na chlad, který je během zimních měsíců všudypřítomný. Tím se zocelíme a jen tak nějaká nemoc nás neskolí.